09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için: 0850 433 4301 - 7/24 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

11-14 HAFTA DETAYLI İNCELEME VE İKİLİ TEST (FMF SERTİFİKALI HEKİMLER)

2. DÜZEY DETAYLI ULTRASON-FETAL ANOMALİ TARAMASI

4 BOYUTLU RENKLİ DOPPLER ULTRASON

TÜM GEBELİK TAHLİLLERİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

  • Anasayfa
  • Down Sendromu Testleri
  • Genetik Sonogram (ikinci düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason)

Genetik Sonogram (ikinci düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason)

Doğumsal anomalilerin(doğuştan olan hastalıklar) prenatal (doğum öncesi) dönemde yakalanmasında en önemli tanı aracı ultrasonografidir. Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) ile anne karnındaki bebeğin iç ve dış organlarının değerlendirmesi detaylı olarak yapılabilir. Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) sadece çok bariz hastalıkları değil kromozomal anomalilerin ve genetik sendromların küçük ya da büyük bulgularının da görülmesinde çok başarılıdır. Bazı anne adayları fetal anomaliler(anne karnında oluşan hastalıklar) için yüksek risk altında olabilirler. Bunların nedenleri çeşitli olup ailede benzer durumların önceden var olması, bazı mikrobik hastalıklar ya da çeşitli ilaçlardır. Ancak unutulmaması gereken bu tip rahatsızlıkların risk taşımayan büyük çoğunluk gebelerde toplamda daha çok görüldüğüdür. Bu nedenle tüm gebe kadınlara Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) mutlaka önerilmelidir. 18-23 hafta arasında bebeğin yüksek standartlarda sistematik olarak incelenmesi ile küçük ve büyük anomaliler aranmalıdır.

Gebeliğin 18-24 haftaları arasında bebeğin anatomik detaylarını incelemek üzere yapılan Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason), ultrasonografi cihazlarında yaşanan teknolojik gelişmelere ve yapılan geniş çaplı araştırmalara paralel, incelemeyi yapan kişiye de bağımlı olarak kan testlerine göre bazı üstünlüklere sahiptir. Ancak en doğrusu basamaklı kombine tarama programı ile birlikte kullanılmasıdır. Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason)incelemesinin en önemli avantajları kan testleri gibi belli bir hafta aralığında yapılma zorunluluğu olmamasıdır. İdeal olanı 18-23 hafta olsa da ilerleyen haftalarda da yapılabilmekte, olası ciddi hastalıkları ortaya koyabilmekte ve gerekirse doğumun ileri düzey bir hastanede gerçekleştirilmesi için önlem alınmasını önerebilmektedir. Birleşik tarama programlarından bağımsız olarak değerlendirilen bu inceleme anne karnında ki bebeklerin hemen hemen tüm organlarını görüntüleyerek, tarama programlarında aranan doğumsal hastalıklar hakkında ipucu aramak için yapılmaktadır. Bu inceleme bir çeşit sigorta olarak görülmelidir. Çünkü taramalarda normal sınırlarda riski olan bir bebeğin yapılan incelemesinde bulunabilecek birden çok anormallik, birleşik tarama programında elde edilmiş olan riski 15-20 kat kadar arttırabilmektedir. Aynı şekilde tümüyle normal olarak değerlendirilen bir Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) sonrası bebeğin var olan riski 0.3 ile çarpılmaktadır. Yani risk biyokimyasal testlerde elde edilen riskin %30 una kadar düşmektedir. Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) uygulamayı yapan kişiye ve kullanılan cihaza çok bağımlı olduğu için hassaslık konusunda sağlıklı oranlar verilememektedir. Ancak Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) değeri tüm bu tarama programlarının üzerindedir. Yani kan testlerinde elde edilen riskleri, yüksek kabul edilebilen bir bebek, normal bir Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason)  sonrası normal risklerde kabul edilebilir. Ya da normal risklere sahip olan bir bebek yüksek riskli gruba girebilir. Ayrıca ailenin bebeği henüz doğmadan görmesi de son derece tatmin edici ve anneyi doğuma hazırlayıcı bir unsurdur.

Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) kimler tarafından yapılmalıdır?

Dünyada bu konuda çeşitli görüşler mevcuttur. Bu sorunun kısa cevabı, anne karnında ki bebeği ultrason cihazı ile incelemeyi bilen hekimler tarafından yapılmasıdır. Ülkemizde tüm kadın doğum uzmanları takip ettikleri gebeleri muayene etmekte, gebeliğin gidişi ile ilgili takipleri yapmakta ve normal bir doğum ile sağlıklı bir bebek dünyaya gelmesi için çabalamaktadırlar. Takip ettikleri gebeleri aynı zamanda ultrason ile de değerlendirmektedirler. Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) bundan çok daha detaylı bir incelemedir. Ülkemizde yeni kabul edilen ve eğitimine yeni başlanan bir branş olan Perinatoloji uzmanlığına sahip hekimlerimiz de bu konuda son derece tecrübeli ve başarılıdırlar. Ancak yurdumuzda tüm gebelere bakabilecek sayıda Perinatoloji Uzmanı bulunmamaktadır. Bu nedenle eğitimleri ve meslek hayatları boyunca ultrasonografi cihazı başta olmak üzere birçok görüntüleme yöntemini kullanan Radyoloji uzmanları eğer kendilerini bu konuda yetiştirdiler ise tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de son derece başarılı Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) yapabilmektedirler. Geniş kabul gören bir gerçek ise radyoloji uzmanlarınca yapılan Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) incelemesinin diğer hekimlere göre son derece objektif bakışa sahip olduğudur. Riskli gebelikleri takip eden, gereğinde anne karnında ki bebeklere tanı testleri uygulayan ve hatta yeri geldiğinde anne karnında bazı hastalıklar için cerrahi müdahale de bulunan Perinatoloji uzmanları bir üst basamak olarak görülmektedir. Tanı testleri koryon villus örneklemesi veya amniosentez gibi girişimsel işlemler olup Perinatoloji uzmanlarınca yapılmaktadır. Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) uygulayan Radyoloji hekimi bulgularını toparlayıp, yeni risk değerlendirmesi için kadın doğum uzmanına rapor etmektedir. Basamaklı birleşik tarama programında elde edilen risk Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason) sonrası yeniden şekillenmekte ve böylece amniosentez yapılıp yapılmayacağına kadın doğum uzmanınca karar verilmektedir. Amniosentez girişimsel bir işlem olup yapılıp yapılmayacağının en son kararı aileye kalmaktadır. Yurdumuzda da yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan anne kanından bebeğe ait hücrelerin ayrıştırılarak incelenmesi yöntemi amniyosentezin yerini alacaktır.

Bakırköy Renkli Ultrason Merkezinde 11-14 hafta ultrasonografisi, Genetik Sonogram (2. düzey obstetrik ultrason, detaylı gebelik ultrasonu, ayrıntılı ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason), Toshiba Aplio 400 marka cihazda özel gebelik probu ile konusunda son derece tecrübeli olan Dr. Ersen Alp ÖZBALCI tarafından yapılmaktadır.

Sağlığınızı bize emanet ettiğiniz için teşekkürü bir borç biliriz. 

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme

Kategori: Gebelikte Zeka Testleri